DLA KOGO?
Do zorganizowania Sąsiedzkiej Gwiazdki zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Krakowa oraz powiatów myślenickiego, krakowskiego, bocheńskiego, wielickiego, miechowskiego, proszowickiego.
DLACZEGO?
Zimą trudniej wyjść poznawać ludzi gdzieś daleko. Bo zimno, szybko ciemno i dzień krótki. Ale czy tak naprawdę znamy ludzi którzy są najbliżej? Naszych sąsiadów? Może dobrze byłoby się poznać, polubić, poszukać tego co łączy, spędzić razem czas w przyjemny sposób? A może niedaleko nas, tuż za ścianą mieszka osoba, która potrzebuje tego bardziej niż myślimy? Samotność w Święta doskwiera mocniej, a przecież tak niewiele potrzeba by stworzyć serdeczną atmosferę, poznać swojego sąsiada, mieć okazję do rozmowy i pomocy.
Ideą sąsiedzkiej gwiazdki jest zachęcenie najbliższego otoczenia do poznania się i ocieplenia kontaktów w tym zimniejszym okresie roku. A przecież nie ma ku temu lepszej okazji niż Święta Bożego Narodzenia! Ten niezwykły okres sprzyja otwieraniu się na drugiego człowieka. Potrzebujemy poznać kogoś by mu zaufać, a milej, bezpieczniej i weselej mieszka się w otoczeniu ludzi, którzy się lubią i sobie ufają. Łatwiej też razem zadbać o wspólną przestrzeń i najbliższe otoczenie, zawalczyć by było ładniejsze, bardziej dostępne, przyjazne czy bezpieczniejsze.
JAK TO DZIAŁA?
Spotkajcie się ze Świątecznym Duchem i zainspirujcie się
Weźcie udział w spotkaniach otwartych „Sąsiedzka Gwiazdka – poznajmy się!”. Poczujcie magię Świąt, dowiedzcie się jak może wyglądać Wasze wydarzenie i zainspirujcie się do działania.
Podłączcie się do łańcucha światełek
Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy on-line wraz z 2-3 innymi sąsiadami, znajomymi i zgłoście się do projektu (jako pierwsze do udziału w projekcie będą preferowane większe grupy sąsiedzkie).
Szepnijcie swoje świąteczne życzenie elfowi
Spotkajcie się z opiekunką/animatorką. Dowiecie się jak możecie zaprosić innych, wypromować i zorganizować Wasze wydarzenie i jak możemy Wam w tym pomóc.
W paczce po paczkę
W kolejnym kroku przybądźcie na spotkanie sieciująco-inspiracyjne. Dlaczego? Bo w paczce jest cieplej i lepiej kiełkują pomysły – zwłaszcza zimą!
Przekażemy Wam wówczas także Wasze sąsiedzie gwiazdkowe pakiety, które ułatwią i umilą przygotowanie, ozdobienie i przeprowadzenie Waszych sąsiedzkich wydarzeń. W pakiecie znajda się min. światełka, ozdoby świąteczne do samodzielnego wykonania, foremki na pierniczki, ozdoby do dekoracji przysmaków, gry świąteczne oraz plakat do własnoręcznego wypełnienia i świąteczne pocztówki – zaproszenia dla pozostałych sąsiadów.
Niech świąteczna wieść się niesie
Przygotujcie i rozwieście w najbliższej okolicy plakaty. Wykorzystajcie otrzymane pocztówki- zaproszenia i materiały. Zapukajcie do sąsiadów i opowiedzcie o swojej inicjatywie. Zorganizujcie sąsiedzkie spotkanie, przedyskutujcie wspólnie pomysł, zdecydujcie co będziecie robić, rozdzielcie zadania.
Świętujcie wspólnie Sąsiedzka Gwiazdkę i bawcie się wspaniale
Upieczcie i udekorujcie pierniczki, przygotujcie ozdoby świąteczne, kolędujcie, rozmawiajcie i radujcie się. Nie zapomnijcie także o wpisie do Świątecznej Księgi Pamiątkowej.
Spotkajcie się ze swoim elfem i sprawdźcie czy świąteczne życzenia się spełniły
Spotkajcie się ze swoja animatorką/ opiekunką. Podsumujcie swoje wydarzenie.
JAK MOŻE WYGLĄDAĆ SĄSIEDZKA GWIAZDKA?
Wspólne pisanie listów do Mikołaja, kolędowanie, dekorowanie pierniczków, robienie ozdób świątecznych czy drobnych prezentów, dojadanie i wymiana świątecznych pyszności to tylko część sposobów na spędzenie razem kilku godzin. Kto wie, może narodzą się nowe przyjaźnie i relacje, może razem wymyślicie co zrobić by łącząc siły rozwiązać jakiś problem który wszystkich dotyczy? Możecie spotkać się u kogoś w mieszkaniu, przystroić swoją klatkę schodową i stworzyć wspólną, świąteczną strefę sąsiedzką lub skorzystać z udostępnionej przez naszych partnerów przestrzeni. A może wolicie wspólnie ubrać osiedlowa choinkę, ulepić bałwana lub porzucać się śnieżkami? To jak spędzicie Sąsiedzką Gwiazdkę zależy tylko od Was.
KTO
ORGANIZATOR
Biuro Inicjatyw Społecznych
Od 10 lat wspieramy aktywność społeczną Małopolan, w tym mieszkańców Krakowa. Wspieramy grupy nieformalne, stowarzyszenia I fundacje, współpracujemy z samorządami.
Ludziom, którzy chcą „brać sprawy w swoje ręce” i działać na rzecz innych podpowiadamy różne możliwości, zapraszamy do edukacji, współpracy, czy realizacji własnych inicjatyw i projektów. Jako operator FIO Małopolska Lokalnie wsparliśmy merytorycznie I finansowo ok. 350 grup inicjatywnych I młodych organizacji. Dzięki naszemu wsparciu ok 15 tysięcy osób zaangażowało się w lokalne przedsięwzięcia. Razem możemy zdziałać jeszcze więcej!
Więcej o naszej działalności: www.bis-krakow.pl/o-nas/co-robimy/